Průvodce pro zahradníky – Jak pěstovat křen

Křen (Armoracia rusticana) je fascinující kořenová zelenina, která přináší do zahrady nejen zajímavou chuť, ale i výzvu pro pěstitele. Pokud se chystáte pěstovat křen ve své zahradě, máme pro vás kompletní průvodce, který vám ukáže, jak na to.

1. Výběr vhodného místa

Než začnete pěstovat křen, je důležité vybrat vhodné místo. Křen potřebuje slunné až polostinné stanoviště s kvalitní, dobře propustnou půdou. Ideální je půda s neutrálním pH. Důležité je také zajistit dostatek prostoru pro rozrůstání rostliny, protože křen může být velmi invazivní.

2. Příprava půdy

Připravte půdu tak, že ji dobře prokypříte a odstraníte kamínky, kořeny plevelů a jakékoliv cizí překážky. Přidejte do půdy kompost nebo dobře rozložený hnůj, abyste zlepšili její strukturu a zásobovali rostliny potřebnými živinami.

3. Výběr odrůdy křenu

Při výběru odrůdy křenu si dejte pozor na její charakteristiky. Některé odrůdy mohou být více nebo méně pikantní, a proto se podívejte na popis odrůdy, abyste zvolili tu, která nejlépe vyhovuje vašim preferencím. Populárními odrůdami jsou „Common křen“ a „Bohemian křen.“

4. Zasazení křenu

Zasazujte kořeny křenu nebo řízky do připravené půdy. Vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami by měla být přibližně 60 cm, zatímco meziřadí by mělo být kolem 90 cm. Kořeny zasazujte hlouběji do půdy, neboť křen potřebuje dostatečně hluboký kořenový systém.

5. Péče o křen

Křen vyžaduje pravidelné zalévání, zejména během suchých období. Mějte na paměti, že udržování půdy stále vlhké, ale ne namočené, je klíčem k úspěchu. Při pěstování křenu je také důležité udržovat půdu bez plevelů, které by mohly soutěžit o živiny. Během sezóny přihnojujte křen organickým hnojivem, abyste mu zajistili dostatečný přísun živin.

6. Péče během růstu

Péče o křen během růstu je zásadní pro jeho zdravý vývoj. Pravidelně kontrolujte vlhkost půdy a udržujte ji konstantní. Během teplých letních měsíců je důležité zajistit dostatečné zalévání, ale předejděte zamokření půdy. Křen je poměrně odolný vůči škůdcům, ale můžete použít organické metody na ochranu proti hmyzu, pokud to bude potřeba.

7. Sklizeň křenu

Křen můžete sklízet, jakmile dosáhne dostatečné velikosti, obvykle po 6 až 12 měsících od zasazení. Sklizeň provádějte opatrně, abyste nepoškodili hlavní kořeny. Můžete vykopat celou rostlinu nebo pouze část a nechat zbytek růst.

8. Ukládání křenu

Sklizený křen můžete skladovat v chladné a vlhké místnosti, jako je chladnička nebo sklep. Křen můžete také zabalit do vlhkého hadříku nebo papíru, aby zůstal čerstvý. Dobře uložený křen může vydržet několik týdnů až několik měsíců.

9. Využití křenu v kuchyni

Křen lze použít na mnoho způsobů v kuchyni. Jeho ostrá chuť přidává do pokrmů zajímavý zážitek. Můžete ho nastrouhat na omáčky, saláty, nebo ho použít jako přísadu do marinád a dipů. Nezapomeňte, že čerstvý křen může být velmi pikantní, takže ho přidávejte podle vlastní chuti.

Recepty S křenem

1. Křenový dip

1 šálek nastrouhaného čerstvého křenu
1/2 šálku zakysané smetany
2 lžičky medu
1 lžička hořčice
Sůl a pepř podle chuti

Smíchejte všechny ingredience dohromady a nechte v lednici odpočinout nejméně hodinu. Podávejte s čerstvým zeleninovým mixem nebo chipsy.

2. Křenová krémová polévka

2 šálky oloupaného a nastrouhaného křenu
4 brambory, oloupané a nakrájené na kostičky
1 cibule, nasekaná
4 šálky zeleninového vývaru
1 šálek smetany na vaření

Sůl a pepř podle chuti
V hrnci osmahněte cibuli na másle, přidejte křen a brambory, zalijte vývarem a vařte, dokud brambory nezměknou. Poté rozmixujte polévku do hladké konzistence, přidejte smetanu, ochutnejte solí a pepřem a podávejte horké.

3. Křenový lososový sendvič

4 plátky čerstvého lososa
4 lžičky nastrouhaného křenu
4 plátky tmavého chleba
Rukola
Plátky rajčat
Sůl a pepř podle chuti

Opečte losos na pánvi, posypte solí a pepřem. Na chlebě rozetřete křen, položte plátek lososa a přidejte rukolu a rajčata. Zakryjte druhým plátkem chleba a sendvič je hotový.

4. Křenový bramborový salát

4 šálky vařených brambor, nakrájených na kostičky
1/2 šálku nastrouhaného křenu
1/4 šálku nasekané cibule
1/4 šálku majonézy
2 lžíce jablečného octa
Sůl a pepř podle chuti

V míse smíchejte brambory, křen a cibuli. Přidejte majonézu a ocet, promíchejte a ochutnejte solí a pepřem. Nechte salát vychladnout v lednici před podáváním.

Pěstování křenu může být zábavným a odměňujícím zážitkem v zahradě. S tímto průvodcem byste měli mít dostatek informací, abyste začali pěstovat svůj vlastní křen. Sledujte jeho růst, pečujte o něj s láskou a brzy budete moci využívat tuto aromatickou zeleninu ve svých kulinářských pokusech.